1 SATURNOVA GODINA

10.800 SUNČEVIH GODINA ČINI 1 SATURNOVU „DALEKU“ GODINU

Dabistan kaže „jedna revolucija regenta Saturna je 30 godina, a Jupiter opisuje svoj period u 12 uobičajenih godina.“ Što znači da Jupiter obiđe jedan znak u jednoj godini i za godinu dana napravi 12 pomaka što čini jednu Jupiterovu godinu, a Saturn za 2,5 godine obiđe jedan znak što daje sa 12 znakova ukupno 30 godina.

Ovo se može potvrditi iz sideralnih perioda planeta i Zemlje, gore spomenutog „Nebo je granica“,

gde :

  • Zemljin period traje 365 dana
  • Jupiterov period traje 4.332 dana
  • Saturnov period traje 10.759 dana

Ovi zvezdani periodi su takođe dati u knjizi Behram Shah Novroj Shroff  pod naslovom „Prva četiri dana ceremonije preminule duše“.

Dakle, ako podelimo 4.332 sa 365 dana, dobijamo skoro 12 godina za Jupitera;

Kad podelimo 10.759 dana sa 365 dana, dobijamo skoro 30 godina za Saturna kako je navedeno u Dabistanu.

To dalje znači da dok Zemlja pređe celi krug od 360 stepeni skoro 12 puta, Jupiter to čini samo jednom; i slično, kada se Zemlja okrene 30 puta, Saturn to učini samo jednom. Na ovaj način se gornje dve kalkulacije slažu, iako istu stvar izražavaju na različite načine. Ovo dokazuje da su astronomski proračuni zasnovani na posmatranjima kroz duhovno osvetljenje od strane drevnih svetih doktora i svetih učitelja, koji se u Firdausijevom Shah Nameh-u nazivaju Mubadi, Dasturi i sveti Abedi, bili u skladu sa posmatranjima modernih astronoma putem teleskopa, gde sami možemo zaključiti da drevne civilizacije su bile mnogo naprednije od modernih, same sa sobom u svom duhovnom nadahnuću i prosvetljenjem pod predpostavkom da su koristili jako napredne tehnologije koje mi danas još uvek ne možemo ni da zamislimo, ali smo zato na začeću ovog visokog tehnološkog razvoja kroz doba vodolije.

Dalje.

Pod „Trećim sistemom“ navodi se da 360 normalnih solarnih godina čini jednu solarnu daleku godinu. Stoga je jedna Saturnova daleka godina jednaka 30 x 360 = 10.800 solarnih godina. Tako su pomoću sistema Kar i Far Sal drevni učenjaci Mazdayasni tradicije, smislili da izraze brojeve godina koje se kreću u mnogo cifara tako što su ih skupljale na gore prikazane načine.

ASTROLOŠKI SASTAV ’81’ U 81.000

Gore pomenuta grupa brojki od 81.000 je složeni brojevni izraz sastavljen od 81 i tri cifre. Od ovih 81, 077 je zbir odgovarajućih stepeni na kojima svaka od šest planeta (osim Sunca) u svojim kretanjima oko Sunca stapa svoj sjaj sa sjajem potonjeg (Sunce).

Takvo spajanje sjaja poznato je u astrologiji kao „setting“ dotične planete. Tako Jupiter zalazi na 11 stepeni, Mars na 17, Venera na 9, Merkur na 13, Mesec na 12 i Saturn na 15 stepeni, št ukupno daje zbir od 77. Sunce kao izvršilac Božanskog plana predstavljeno je brojem 4,  razlozi toga su objašnjeni u nastavku. Dakle, 77 plus 4 = 81.

NUMEROLOŠKA ZNAČENJA RAZLIČITIH KARDINALNIH BROJEVA KOJI SE ODNOSE NA 81.000

U mazdayasni numerologiji svaki kardinalni broj od 1 do 9 ima svoj poseban mistični značaj zasnovan na večnim istinama. Za naše sadašnje svrhe može se reći da broj 3 označava 3-stepeni Ahunavarski plan (Yasna 19) koji se dalje spominje, a broj 4 označava izvršenje tog Plana od strane Sunca.

Rad čitavog Univerzuma posebno tokom 4. i 5. Zarvana Akarane, tj. nepojmljivo ogromnih ciklusa Bezgraničnog Vremena, služi za Emancipaciju i dalji napredak duše. Ljudska duša – Urvan (Ysn. 55,1) može se reći, prvobitno je bila svetlost u slobodnom stanju u planetarnom svetu, ali je to svetlo koje poseduje nedostatak božanskog znanja, koje je izvor svakog Zla. Za transmutaciju ovog Zla u Dobrotu, AHU, doslovno ‘to što JESTE’, (druga reč u Yatha Ahu Vairyo molitvi) Svetlost svih Svetlosti, Apsolutni Jedan u Jedinstvu koji je Prvi Veliki Mislilac (Manta Pouruyo; Yasn. 31.7) je osmislio tro-stepeni kolosalni Plan pomenuti oličen u Ahunavaru (Yasn. 19). Prelazak Ahu na Ahunavar plan je trenutak kada pra iskonska svetlost prelazi sa svetlosnog ne materijalnog plana (ono što se sada naziva kvant, čime se bavi kvantna fizika) i dolazi do formiranja materijalne kreacije u njenom vidljivom obliku, znači pre stvaranja svega ostalog nastala je Ahunavar dimenzija iz svog oblika čiste svetlosti izvora svih svetlosti pod nazivom AHU.

Ediktu ili Reči Nebeska AHU. U Ahunavaru, Volji ili Ediktu Gospoda Boga AHU, Svetlosti Svetlosti, potpomaže:

(1) postojanje Hasti svetova gore iznad (Haithveng Astiš, svet koji prožima istinu svet fiksnih zvezda i sazvežđa; Yasna 43.3)

(2) kad postoji Hasti svet, postoji Nisti svet , Evanescentni svet (Daman, Kreacija; Yasna; 57.2) za Emancipaciju Urvana ( ljudskih duša)  

(3) da će od Nisti sveta ponovo biti Hasti svet. Ovo doslovno znači prelazak svetla iz materijlne kreacije ponovo nazad u duhovnu dimenziju svetala. Više u odeljku Iluminacija kreacije.

Ovaj tro-stepeni Veliki Božanski Plan koji se odnosi na tri manifestacije Kreacije opsian je u Bundeheš i predstavljen je kardinalnim brojevima.

Dalje je data maglovita ideja Plana Prirode oličenog u gornje tri manifestacije.

Sledeći korak nakon izrade navedenog Plana je njegovo izvršenje. Dakle, sledeći kardinalni broj 4 predstavlja implementaciju tog Božanskog plana. Ljudska bića su uglavnom zabrinuta za Nisti, Evanescentni svet (Svemir), koji je stvoren za ispravljanje njihovog Zla. Upravljanje ovim Nistijem povereno je Suncu kao Božanskom zameniku Kreatora Ahura Mazdi. Kao što je Ahura Mazda Spenta Mino, najbogatiji ili najblaženiji božanski duh čitavog Univerzuma (Mainyush Spentotemo; Yasna; 1,1), tako je i Sunce nazvano Spentotemo Mino od Nistija, a On (Sunce) je predstavljen brojm 4. Na ovaj način, ovo 4 plus 77 čini 81 kao što je gore navedeno u kojem je svih sedam planeta predstavljeno.

NUMEROLOŠKI ASPEKT ’81’ U 81.000

Sada u odnosu na numerološki aspekt 81 iza kojeg slede tri cifre, broj 8 označava ljudske duše (Urvan; Yasna; 55,1) kojima svima nedostaje Božansko znanje. Sledeća brojka je 1 u 81. 8 i 1 zbrojeni zajedno čine broj 9, što je najviši među pojedinačnim kardinalnim brojevima, a označava izvrsnost ili savršenstvo. Dakle, to znači da iz našeg sadašnjeg stanja nesavršenosti predstavljenog brojem 8, moramo da se uzdignemo do izvrsnosti, tj. savršenstva predstavljenog brojem 9.

FILOZOFIJA CELOKUPNE KREACIJE UTELOVLJENA U GRUPI 1001

Postoji i drugi način čitanja 81, u kojem broj 1 u prvoj znamenki označava kreatora Ahura Mazdu. Ova slika 1 na različitim mestima ima različita značenja; tako (u Aban Yasht; 101) imamo Aredvi Suru i Njenih 1000 kanala koji formiraju 1001, a u Yasni; 57,21 Sarosha i 1000 stubova njegove vile, takođe čine 1001.

Ovdje 1 u četvrtoj cifri označava AHU, Svetlost svih svetla gore spomenutih. Tada izraz 10 u istoj grupi (1001) stoji za Ahura Mazdu, poglavara Ameshaspenda i za druge Yazadske egzistencije (Yasht. 1,21; Yasht. 8,24.), dok preostali izraz 01 (u istoj grupi 1001) ukazuje na određenu količinu nesavršenosti u superiornim dušama, i označava Gao-Chithra duše (Mah Nyaesh; 7,8), koje iako sledbenici blaženog principa, naime, „žive, napreduju i pomažu drugima u napredovanju“ – i kao takvi su filantropskog i altruističkog karaktera dalje pokazuju određeni nedostatak savršenstva u sebi. Takve Gao-Chithra duše su predstavljene od „01“.

I opet, broj 1 u prvoj cifri (u 1001) predstavlja samog Stvoritelja Ahura Mazdu, u Koga se celo čovečanstvo treba spojiti na Jedan Slavni Dan koji se naziva Roshan-Rooz. Tako će se primetiti iz gore navedenog da je AHU (koja se pojavljuje kao druga reč u Yatha Ahu Vairyo himni) koja je Svetlost svih svetla (Noor-ul-Anwar) i Apsolutni u Jednosti je Bezlično Božanstvo koje je nezamislivo i neimenovano, dok je Ahura Mazda Stvoritelj koji se manifestovao nakon Mazde i Ahure u ličnoj manifestaciji, i koji nosi brojna Božanska imena koja se nalaze u Hormazdu i Ram Yashtu (himne u Avestama) i stoga je zamisliv.

Dakle, u gornja četiri broja (1001) imamo, ukratko, filozofiju stvaranja Univerzuma. Osim toga, postoji mnogo dublji značaj ove grupe brojeva 1001, što je objašnjeno. Vraćajući se na 81, kao što u 1001 cifra 1 u prvoj cifri označava Stvoritelja, tako je i u 81.

U poslednjem slučaju to znači da iz sadašnjeg nesvetog stanja kao ljudska duše (Urvan; Yasan.; 55,1) sa manjkavim Božanskim Znanjem; predstavljeno je brojem 8, prvo moramo da se uzdignemo do uzvišenosti „Baodangha“, (Bagahada / Baghdad sl.prev.) stanja savršenstva Božanskog Znanja.

Ovaj Baodangh je predstavljen brojem 5, jer implicira kontrolu nad pet čula. Od 5 konačno se moramo još više uzvisiti kako bismo se mogli stopiti u Stvoritelja Ahura Mazdu predstavljenog brojem u prvoj cifri kao što je gore rečeno. To su mistična značenja 81 zasnovana na večnim istinama.

Najveći deo od 33.091 godine provedenih na Arijana Veeđa, kolevci arijevske rase rečeno je da je prošlo oko 13.000 godina od Potopa, iako prema Khshnoomskim matematičkim proračunima taj period iznosi preko 14.500 godina. Istorija Berosa obuhvata 33.091 godinu, a kaže se da je završila u vreme kada su Medijani osvojili Babilon. U rasporedu koji je pripremio Rawlinson koji citira učenog gospodin P. B. Desai u svojoj „Istoriji iranskih kraljeva“, sv. I (str.350), datum tog osvajanja je bio 2458 pne, odnosno (2458 plus 1958. n.e. =) 4.416 god.

Iz sadašnjeg vremena. Oduzmemo li ovaj period od gornjih 14.500 godina, dobijamo 10.084 godine, odnosno oko 10.000 godina, što predstavlja period istorije kraljeva koji su vladali poznatim materijalnim svetom nakon što je ponovo naseljen nakon potopa. Dakle, ako oduzmemo ovih 10.000 godina od gore navedenih 33.000 godina, dobijamo 23.000 godina okvirno, što predstavlja period vladavine u Arijana Veeđa (pra postojbina Arijevske rase – Kavkaz), koja je tada bila naseljena i očišćena od blokade otapanjem snega koje je izazvao Potop prema Nature’s Pian.

Tokom ovog perioda od 23.000 godina, naše poznate dve trećine materijalnog sveta bile su pod dejstvom Potopa, i stoga je sav život tamo izumro. Prema Khshnoom još jednoj knjizi Zoroastrianaca, prosečni period života u Arijana Veeđa, koji predstavlja prelazni period između jednog Zarvane-daregho Khadata i drugog, iznosi 27.000 godina, kako je prikazano dalje.

Nakon ovih 27.000 godina u proseku, iako se arijevsko stanovništvo uglavnom selilo u ravnice sa visova planine Alborz u Thrishva, još nekih 9.000 godina postojala je komunikacija između dva dela zemaljske kugle, tj, Thrishva i poznati materijalni svet.

Uticaj četiri glavne planete na četiri dotične Zarvane Dareghe Khadata Period života na Thrishvi predstavlja prelazni period između jedne Zarvane Dareghe i druge. Kao što je već rečeno, ovaj prelazni period traje u proseku 27.000 godina, što znači da nije samo forma varijacija u zavisnosti od jedne ili druge od četiri glavne planete, tj. Sunce, Jupiter, Saturn i Mars svaki vrše svoj različit uticaj na svaku Zarvane Dareghu i odgovarajući prelazni period koji sledi. Ove četiri planete su označene kao glavne zbog četiri vatrene energije višeg stepena koje funkcionišu u svakoj. Više o ovome u Varuna Krija tečaju.