Ajurveda se smatra „majkom svih nauka o lečenju“. To je duboka, ogromna, drevna mudrost koja nas uči kako da živimo život u ravnoteži. Ajurveda postoji od početka ljudskog postojanja na Zemlji. Pošto je tako drevno, datumi su samo procene:
3000 pne (pre naše ere): Početak
U dolini Inda (u severozapadnoj Indiji, uključujući delove Pakistana), napredna kultura cveta. Iz ovog regiona potiču Vede. Iz Veda je rođena mudrost Ajurvede.
1500. godine pre nove ere: Vedsko doba
Vedsko doba se odnosi na vreme pisanja Veda i kasnijih srodnih tekstova uključujući Upanišade i Bramane. Vede su najstariji spisi na svetu. Reč „Vede“ znači znanje na sanskritu, izvornom jeziku Veda. U ovim spisima sadržani su koreni indijske filozofske i duhovne tradicije, kao i njen medicinski sistem. Postoje četiri Vede: Rig Veda, Atharva Veda, Sama Veda i Jajur Veda. Ajurveda ima svoje korene prvenstveno u Atharva Vedi.
Negde između 1500. pre nove ere i 200. godine nove ere (zajednička era): Pisanje Čaraka Samhita
Iako naučnici raspravljaju o stvarnom datumu pisanja Čaraka Samhita, to je najveći i najpoštovaniji od svih klasičnih ajurvedskih tekstova koji je još uvek dostupan. To je i danas glavna referenca ajurvede.
Slika Čaraka, autor Čaraka Samhita.
300 pne-1000 nove ere : Ajurveda cveta i širi se
Tokom ovog vremena, napisani su dodatni važni ajurvedski tekstovi kao što su Sushruta Samhita, Ashtanga Hridajam i Ashtanga Samgraha. U Indiji se otvaraju ogromni univerziteti (Takshashila i Nalanda), od kojih svaki ima oko 10.000 studenata i nastavnika i predaje ajurvedu kao i druge predmete. Studenti putuju iz celog sveta da bi studirali na ovim veoma cenjenim univerzitetima. Ajurveda je medicinski sistem drevne indije.
1200-3000 nove ere: Konačni drevni, klasični ajurvedski tekstovi su napisani uključujući Madhava Nidanam i Sarangadhara Samhita.
1000-1947 nove ere: Period okupacije Indija je oko 1000 godina doživljavala invazije i okupacije, počevši od muslimana, a kasnije od Britanaca. Postoji veliki gubitak indijske kulture i spisa. Tokom ovog perioda, ajurveda je u opadanju, pošto vladajući osvajači uspostavljaju sopstvene sisteme medicine. Međutim, ajurveda je jednostavno gurnuta u podzemlje, gde će ostati sve dok ponovo ne procveta. Takođe ima koristi od uključivanja aspekata strane medicine koju su uveli osvajači.
1947-danas: Period nezavisnosti
Sa nezavisnošću Indije 1947. godine, ajurveda je konačno ponovo uspela da napreduje. Ajurvedske škole u Indiji se pojavljuju po modelu zasnovanom na zapadnoj medicinskoj praksi kao rezultat britanskog uticaja. Tradicionalna ajurveda ostaje jaka, prateći porodične loze. Principi mnogih prirodnih sistema lečenja koji su sada poznati na Zapadu imaju svoje korene u ajurvedi, uključujući homeopatiju i terapiju polariteta.
Ajurvedska definicija zdravlja
Sanskritska reč za zdravlje, svastha, je stanje u kome um, duša i čula u harmoničnoj interakciji iskuse osećaj sopstva, blagostanja, pa čak i blaženstva. Postizanje ovoga može izgledati kao uzvišen cilj, ali ajurveda pruža kovčeg sa blagom elegantnih i pronicljivih alata koji nam pomažu da stignemo tamo. Pre nego što naučite kako vam ajurveda može pomoći, prvo morate naučiti kako da vidite sebe iz ajurvedske perspektive. Prvi korak je razumevanje nekih ključnih ajurvedskih principa, naočare kroz koja ajurveda posmatra univerzum.
Ove osnove ajurvede su osnovni alati za:
Tumačeći zakone prirode
Prepoznavanje različitih stanja zdravlja ili neravnoteže
Uspostavljanje pravca ka poboljšanju blagostanja
Ispitivanje ovih osnovnih principa takođe će pomoći da se ilustruje šta čini ajurvedu tako bezvremenskom umetnošću i naukom.
Pet elemenata
Ajurveda prepoznaje pet elemenata kao osnovne građevne blokove prirode:
- Zemlja
- Voda
- Vatra
- Vazduh
- Etar (svemir)
Dvadeset kvaliteta
Ajurveda takođe identifikuje dvadeset kvaliteta u prirodi koji se nazivaju gune. Gune se mogu koristiti za opisivanje svake supstance ili iskustva. Ovi kvaliteti su organizovani u sledećih deset parova suprotnosti:
- Teško Svetlo
- Sporo (Tupo) Oštro (Prodorno)
- Hladno toplo
- Masno Suvo
- Glatko HrapavoGusta tečnost
- Meko Tvrdo
- Stabilno Pokretljivo
- Površinski Duboko
- Oblačno (lepljivo) Vedro
- Gusta tečnost
- Svaka supstanca sadrži svih pet ovih elemenata. Međutim, u datoj supstanci, jedan ili dva elementa tipično dominiraju nad ostalima.
Na primer, osoba koja je posebno hladne prirode, koja živi u hladnoj klimi, usred zime, verovatno će doživeti pogoršanje kvaliteta hladnoće.
Lek? Toplota—u obliku hrane koja zagreva, toplih napitaka, zagrevanja začina, umirujućih kupki, udobne tople odeće i, ako je moguće, obilja iskustava koja zagrevaju srce.
ODREĐIVANJE TELESNE KONSTITUCIJE I POREMEĆAJA
Doše i vaš ajurvedski tip tela
Zatim postoje tri doše (telesne bioenergije): vata, pitta i kapha. Doše, ili neka njihova kombinacija, mogu se identifikovati u različitim godišnjim dobima, klimi, pejzažima, aktivnostima, biljkama i životinjama.
Svaki od njih otelotvoruje kombinaciju elemenata i kvaliteta za stvaranje funkcionalnog entiteta—energetske sile prirode.
Sve tri doše su prisutne u svima, ali odnos između njih uveliko varira od osobe do osobe.
Tri Doše
1) Vata je suptilna energija povezana sa kretanjem – sastavljena od prostora i vazduha. On upravlja disanjem, treptanjem, kretanjem mišića i tkiva, pulsiranjem srca i svim pokretima u citoplazmi i ćelijskim membranama. U ravnoteži, vata promoviše kreativnost i fleksibilnost. Van ravnoteže, vata proizvodi strah i anksioznost.
2) Pita se izražava kao metabolički sistem tela – sastavljen od Vatre i Vode. On upravlja varenjem, apsorpcijom, asimilacijom, ishranom, metabolizmom i telesnom temperaturom. U ravnoteži, pitta promoviše razumevanje i inteligenciju. Van ravnoteže, pitta izaziva bes, mržnju i ljubomoru.
3) Kapha je energija koja formira strukturu tela – kosti, mišiće, tetive – i obezbeđuje „lepak“ koji drži ćelije zajedno, formirane od Zemlje i Vode. Kapha snabdeva vodom sve delove tela i sisteme. Podmazuje zglobove, vlaži kožu i održava imunitet. U ravnoteži, kapha se izražava kao ljubav, smirenost i oprost. Van ravnoteže, to dovodi do vezanosti, pohlepe i zavisti.
Život nam postavlja mnoge izazove i mogućnosti. Iako postoji mnogo toga nad čim imamo malo kontrole, imamo moć da odlučujemo o nekim stvarima, kao što su ishrana i način života. Da biste održali ravnotežu i zdravlje, važno je obratiti pažnju na ove odluke. Ishrana i način života koji odgovaraju individualnoj konstituciji jačaju telo, um i svest.
Razumevanje ajurvedskih principa
Kao što je ranije pomenuto, vaša konstitucija, prakriti, ili ajurvedski tip tela, uspostavlja se u vama prilikom začeća i ostaje konstantan tokom vašeg života. Predstavlja vaše prirodno stanje ravnoteže i vaš plan za savršeno zdravlje.
Ajurveda prepoznaje sedam osnovnih konstitucijskih tipova:
Vata-Tip: Veća količina vate, manja količina pitte i kaphe.
Pitta-Tip: Veća količina pitte, manja količina vate i kaphe.
Kapha-Tip: Veća količina kaphe, manja količina vate i pitte.
Vata-Pitta-Tip (ili Pitta-Vata): Veće količine i vate i pitte, manja količina kaphe.
Pitta-Kapha (ili Kapha-Pitta): Veće količine i pitte i kaphe, manja količina vate.
Kapha-Vata (ili Vata-Kapha): Veće količine i vate i kaphe, manja količina pitte.
Tridošni tip (ili Vata-Pitta-Kapha-Tipe): jednake količine sve tri doše u telu.
Vaša konstitucija utiče na vašu fiziologiju, vaše želje i nesklonosti, vaše sklonosti i navike, vaš mentalni i emocionalni karakter i vašu ranjivost prema neravnoteži i bolesti. Stoga, učenje kako da upravljate svojim ustavom može biti zaista prosvetljujuće.
Razumevanje neravnoteže doša (bioenergija)
Otkrivanje vašeg trenutnog stanja ravnoteže će vam pokazati trenutni nivo doša u vašem sistemu. Za razliku od nečijeg konstitucije, trenutno stanje ravnoteže se može promeniti i menja se tokom vremena dok se krećemo kroz različite klime, različita godišnja doba i različite faze života.
Vata
Vata neravnoteža nastaje kada je vata u višku. Ovo može da izazove strah, anksioznost, fizičku i emocionalnu stezanje, neutemeljenost, lošu cirkulaciju, zatvor, suvu kožu, pucanje zglobova, mršavljenje, nesanicu, trzaje, drhtanje i druge abnormalne pokrete.
Pita
Pita neravnoteža nastaje kada je pitta u višku. Ovo može izazvati bes, ljubomoru, upalu, preteranu toplotu, žgaravicu, labavu stolicu, migrene, osip, modrice, poremećaje krvarenja, oštru glad, preaktivan metabolizam i poteškoće sa spavanjem.
Kapha
Kapha neravnoteža nastaje kada je kapha u višku. Ovo može izazvati vezanost, pohlepu, otpor prema promenama, nedostatak motivacije, težinu u umu i telu, preterano spavanje, depresiju, usporen metabolizam, zagušenje, zadržavanje vode, otvrdnjavanje arterija i formiranje masa i tumora.
Takođe je moguće da više od jedne doše bude van ravnoteže u datom trenutku, ili da sve tri doše budu neuravnotežene.
Balansiranje doša
Zapamtite, ako neka od doša nije u ravnoteži (a za većinu nas, barem jedna od njih jeste), vaš ustav vam neće ispričati celu priču.
Vaše trenutno stanje ravnoteže može zapravo biti važnije jer ističe koje doše treba da smirite da biste se vratili u ravnotežu i može vam pomoći da identifikujete najefikasnije strategije lečenja za vašu konkretnu situaciju.
U ajurvedi, naravno, postoje neke univerzalije: prakse za koje se generalno smatra da su korisne za sve nas, bez obzira na konstituciju ili trenutno stanje ravnoteže.
Ali ako sledite samo opšte principe, možda ćete nenamerno ograničiti izuzetnu sposobnost Ajurvede da posebno podrži vas i vaše promenljive potrebe.
8 Ajurvedskih principa za maksimalno zdravlje
Integracija ajurvede u vaš život može biti izuzetno korisna za vaš sveukupni osećaj dobrog zdravlja, ali sa kojim specifičnim pitanjima ona može pomoći? Hajde da istražimo osam različitih oblasti u kojima ajurveda može poboljšati vaše zdravlje:
- Prevencija
Tradicionalna praksa ajurvede se koristi za lečenje uzroka za razliku od simptoma. Stoga se smatra da je više preventivne prirode od mnogih drugih oblika medicine. Ajurveda vam može pokazati kako da podržite svoj imuni sistem i minimizirate stres koji često dovodi do neravnoteže i bolesti, dovodeći do korena problema. - Dnevna rutina
Učenje o ajurvedi može vam pomoći da uspostavite dinačariju, ili dnevnu rutinu, koja će vam pomoći da se osećate utemeljeno, stabilno i spremni da započnete svaki dan. Vaša dnevna rutina može uključivati čišćenje jezika nakon buđenja, svakodnevno praktikovanje duhovne tehnike, joge ili meditacije i povremeno umirivanje vašeg sistema nežnom masažom ulja. - Ajurvedska ishrana i kombinovanje hrane
Ajurveda ima mnogo predloga za kombinovanje ishrane i hrane kako bi se maksimizirao agni, ili probavna vatra. Učenje o vašoj konstituciji i stanju ravnoteže pomoći će vam da odredite koji izbor ishrane je pravi za vas. - Vežbe: Ajurveda, joga, disanje i duhovne prakse
Određene asane mogu imati efekat hlađenja ili zagrevanja tela. Učenje joga poza iz ajurvedske perspektive pomaže u određivanju koje poze će vam doneti optimalno zdravlje. Takodje tehnike disanja i praktikovanje duhovnih praksi kao što su mantre i molitve stvara isti efekat kao i joga. - Ajurvedska biljna podrška
Ajurveda ima mnogo uvida u svet biljne medicine. Iako uvek podstičemo da se obratite praktičaru za dodatne smernice, otkrivanje više o ajurvedi može vam pomoći da saznate više o ajurvedskom bilju, kao i o tome koji način uzimanja bilja je pravi za vas. - Ajurveda za energiju i vitalnost
Ajurvedin pristup energiji i vitalnosti je višestruk, sa posebnim fokusom na zdravlje nadbubrežne žlezde. Podržavajući svoje nadbubrežne žlijezde i pronalazeći prirodne izvore energije, možete ostati aktivni i raditi ono što volite, a da ne doživite pad ili da se nakon toga iscrpite. - Ajurveda za lepotu
Ajurvedska perspektiva lepote fokusira se na celo biće, telo, um i duh. Ajurveda ima savete za bujnu kosu, glatku kožu i još mnogo toga. Njegov holistički pristup će ostaviti da se osećate lepo iznutra. - Ajurveda za spavanje
Iznenađujući broj životnih izazova uzrokovan je neuravnoteženim snom. Bez obzira da li vam je potrebno da spavate više ili manje, ajurvedske metode vam mogu pomoći da poboljšate vaše budne sate tako što će vam pomoći da mirno i dosledno legnete u krevet.
Određivanje disbalansa putem puls dijagnostike
Otkrijte vaš konstituciju ili Prakriti. U tradicionalnoj ajurvedi, provera zdravstvenog stanja učinjena je preko puls. Na taj način, s drevnom tehnikom, bilo je lako utvrditi kojs je vaša telesna konstitucija i kakva je neravnoteža u smislu bioenergija Vata, Pita i Kapha. Nakon dobijanja odgovarajućih informacija o telu, umu i složenosti sistema, lako je preporučiti odgovarajuću ajurvedsku ishhranu, stil života, biljke i tretmane koji će doneti prirodno stanje u stabilnost dosha. Vrlo je važno da se upoznate s telom i umom i koji činioici mogu uzrokovati poremećaj uključujući, hranu, vreme, akcije…
Ajurvedska dijagnoza lica:
Siddha sistem ajurvede; je sistem zdravstvene dijagnoze preko lica, posmatranjem meridijana na licu, gledajući oblik lica, meridijane lica, videći izraz lica, očiju, usta, obrva, oblik ušiju, stanje jezika, bore na čelu; Naš stručnjak za ajurvedu, postavljajući samo nekoliko pitanja može da ustanovi Nadi (čitanje), Prakriti (konstitucije tela, uma, duše) i Vikriti (neravnoteža tela, uma i duše). Pored toga, stručnjak za ajurvedu može u potpunosti da proceni vaše zdravstveno stanje i na osnovu čega će stručnjak za ajurvedu moći da dijagnostikuje vašu Ajurvedsku konstituciju:
Vata
Pitta
Kapha
Vata-pita
Vata Kapha
Pita Vata
Pita Kapha
Kapha Vata
Kapha Pitta
Vata Pita Kapha
Uz pomoć ajurvedskog Dosha sistema, metodotom ajurvedske dijagnostike lica, može se videti koje neravnoteže ili bolesti postoje u osobi koristeći Ajurvedski Dosha sistem. Nakon utvrđivanja Prakritija (konstitucije duše uma i tela) i otkrivanja Vikritija (neravnoteže), naš ekspert za ajurvedu će prepisati lekoviti tretman za sve te probleme, koristeći ajurvedsku biljnu terapiju ili će vam prepisati neku ajurvedsku terapiju.
Glava odeljenja Ajurvede u našem Dobu Vodolije
Doktor Ašok Singhal doktor je medicine i ajurvedske medicine. Studirao je na Institutu za postdiplomsko obrazovanje i istraživanje u Gudžaratu (Indija) na Ajurvedskom Univerzitetu Jamnagar.
Dr Ašok Singhal je savetnik za ajurvedu, kao i ajurvedski savetnik za sve akutne i hronične bolesti i koristi ajurvedski sistem lečenja Panchkarmom i biljnim ajurvedskim lekovima.
Ranije je radio kao šef medicinskih nauka i joge u Jogpeet Asharamu Babe Ramdev Patanjali u Haridvaru, Uttarakhand, Indija.
Takođe je radio kao šef ajurvedskog sistema medicine u bolnici i istraživanju K.M, Nju Delhi, Indija.
Radio je kao direktor ajurvedskog medicinskog koledža i bolnice Sult, Okrug Almora
Trenutni radi kao profesor na Medicinskom koledžu i bolnici Gangashil Aiurveda u Bareilli AP. Od 2017.do danas.
Radio je u West Indies 1999. Godine, gde je otvorio ajurvedski centar i radio na lečenju bolesti ajurvedskim biljnim lekovima.
Takođe je boravio i radio u Srbiji (Ex-Yugoslavia) gde je radi na osnivanju ajurvedskih klinika i centara za lečenje hroničnih bolesti 2002.godine.
Dr Singhal je specijalista za panchakarmu i biljne lekove (Siddha i Unani) u lečenju hroničnih i akutnih bolesti. Istovremeno je i specijalista za pulsnu dijagnostiku, čime pronalazi osnovni uzrok svih bolesti.
Osnivač je Siddha Aiurvedske dijagnostike lica, preko kojeg može dijagnostikovati bilo kakve poremećaje ravnoteže sa odličnim preporukama za lečenje akutnih i hroničnih bolesti.
Čitav postupak Siddha ajurvedske dijagnoze lica vrši se online, putem internet Zoom Meeting-a ili Whatsapp-a.
Ukoliko ste zainteresovani za ovaj vid dijagnostike, zakažite online konsultaciju sa Dr Ašok Singhal-a na + 91 9811138902
Takođe, možete nas kontaktirati u sekciji kontakt na ovoj veb stranici.
Ovde smo da udovoljimo zahtevima pacijenata